Niestety wiele przypadków chorób układu krążenia nie da się złagodzić lekami, czy pełną profilaktyką, jednak zawsze stanowią one jeden z elementów terapii. W sytuacji, gdy objawy zagrażają życiu, znacznie obciążają serce lub z innych istotnych względów konieczna okazuje się być leczenie operacyjne. Metod zabiegowych jest bardzo dużo i ich dobór zawsze jest indywidualnym podejściem, w zależności od stopnia zaawansowania zmian. Rozwój techniki i nauki również widoczny jest w medycynie, gdzie na szczęście kardiochirurgia wyraźnie robi ogromne postępy.

Dzięki temu wielu pacjentów nawet w poważnych stanach ma szanse na normalne życie. Chyba najczęściej spotykanym zabiegiem jest zakładanie bajpasów, czyli nowego połączenia naczyń, w celu poprawy krążenia. W obrębie naczyń ważne są zabiegi z zakresu usuwania zatorów oraz zakrzepów w celu przywrócenia prawidłowego i istotnego przepływu krwi. Bardzo często operacje polegają na poszerzaniu oraz udrażnianiu tętnic.

Popularną metodą w tym przypadku jest angioplastyka, rozszerzanie naczyń. Wspomniane wcześniej wszczepianie sztucznych zastawek, ich kontrola, a także wymiany na nowe. W poważnych stanach konieczne okazuje się być przeszczepianie serca, w takich sytuacjach kontrola stanu pacjenta jest rygorystycznie przestrzegana, nie tylko pod względem nasilania objawów, ale także orzucaniu przeszczepu. Lista zabiegów jest bardzo długa, co daje obraz powagi sytuacji, a także konieczności i zapotrzebowania na pomoc medyczną.

Jednak jeszcze raz podkreślę, że w wielu rozwój choroby zależy od nas samych i naszego trybu życia.

https://www.i-kar.pl/oferta/poradnie/chorob-naczyn/ www.arena-gliwice.com.pl