Psychoterapia to ciągle dość niepoznana i mało popularna forma walki z chorobami psychicznymi. Jest taki między innymi dlatego, że ludzie zwyczajnie nie chcą się sami przed sobą przyznać, że faktycznie mają jakieś problemy. Warto korzystać z pomocy psychoterapeutycznej szczególnie z tego powodu, że jest ona szeroko dostępna praktycznie w każdym mieście. Psychoterapia ma wiele zalet, ale przede wszystkim należy podkreślić to, że jest ona formą leczenia chorób psychicznych. Czasem zwykłe leczenie farmakologiczne zlecone przez psychiatrę może okazać się niewystarczające.

W takich przypadkach psychoterapeuta pomaga wzmocnić działanie leków oraz zrozumieć pacjentowi jego własne problemy. 1. Nauka rozwiązywania własnych problemów – to jeden z powodów dla, których naprawdę warto choć raz odwiedzić dobrego psychoterapeutę. To właśnie główny sposób pracy każdego z nich. Specjaliści w tej dziedzinie pracują z pacjentem i uczą go, czasem bardzo długi czas, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz emocjami.

Dzięki psychoterapii można zatem wypracować efektywne sposoby dawania sobie rady w różnych sytuacjach życiowych. Rozwiązywanie problemów, czy trzymanie stresu pod kontrolą to przydatne narzędzia, które to przydadzą nam się w całym naszym życiu. 2. Współpraca z osobą bezstronną, lecz życzliwą – rozmowa z psychoterapeutą tym różni się innych, że stoi on na pozycji bezstronnej i obiektywnej, a przynajmniej powinien do tego dążyć. Słucha on tego co dany pacjent ma do powiedzenia i nie formułuje wobec jego działań żadnych ocen.

Pomaga to zwłaszcza wtedy, gdy borykamy się z naprawdę trudnymi problemami. Mogą one powodować lęk przed ich nazwaniem, a życzliwa osoba w postaci doświadczonego psychoterapeuty z pewnością pozwoli nam się otworzyć. Jego rolą jest bowiem dogłębne zrozumienie naszych problemów i proponowanie rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie sobie z nimi poradzić. 3. Długoterminowe efekty – w porównaniu do leczenia farmakologicznego, psychoterapia jest oczywiście znacznie droższa.

Warto jednak wiedzieć, że leki są opłacalne jedynie na krótką metę, ponieważ w przypadku zaprzestania ich brania przestają działać. Efekty psychoterapii są z kolei względnie trwałe, ponieważ w trakcie sesji wypracowujemy nowe sposoby radzenia sobie z sytuacjami w codziennym życiu. Długotrwałe rezultaty psychoterapii mogą również mieć pozytywne oddziaływanie na nasze zdrowie fizyczne, ponieważ będąc zdrowym na duchu, nasze ciało także będzie czuło się lepiej. 4. Pewność działania – w przypadku gdy podchodzimy do psychoterapii poważnie i omawiamy wszystkie trapiące nas problemy, rzadko kiedy nie przynosi ona wymiernych skutków.

Kluczem do jej efektywności jest po prostu zaangażowanie i współpraca pomiędzy pacjentem a lekarzem. Osoby cierpiące na łagodna lub średnią depresję odczuwają ulgę już po kilku sesjach. Warto zatem inwestować w psychoterapię, ponieważ jest to rozwiązanie, które z pewnością pozwoli nam poprawić nasze zdrowie psychiczne.

choroby odbytu