Jedną z najbardziej popularnych chorób układu krążenia stanowi choroba wieńcowa. Choć słyszał o niej każdy, to gdy nie miało się z nią do czynienia trudno odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest i jak się objawia. Nazywana również chorobą niedokrwienną serca stanowi zespół choroby, który związany jest z niedostatecznym zaopatrzeniem serca w tlen, co prowadzi do nieprawidłowości jego ukrwienia. Głównym podłożem choroby są objawy miażdżycowe, które także stanowią jedną z najczęściej występujących chorób serca.

poradnia kardiologiczna poznań

Grupa ryzyka w tym przypadku to szczególnie osoby starsza, ale także mężczyźni około pięćdziesiątego roku życia. Choroba wieńcowa charakteryzuje się niedokrwieniem serca, które może być napadowe lub stałe, a przyczyna leży po stronie zwężających się ścian tętnic wieńcowych, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie serca. Zapotrzebowanie serca na tlen jest bardzo ważne w sytuacji wzmożonego wysiłku fizycznego. Podczas uprawiania sportu dochodzi do szybkiej pracy serca, a tym samym zwiększonego zapotrzebowania na tlen.

Jeżeli osoba objęta jest chorobą wieńcową to zwężone tętnice nie są wstanie prawidłowo funkcjonować i dochodzi do niedotlenienia mięśnia sercowego. Jednak również w sytuacjach w których nie ma wzmożonego zapotrzebowania na tlen również pojawiają się objawy choroby wieńcowej. Należą do nich ból w klatce piersiowej, niepokój, duszność, ale zdarza się również współistnienie z nimi zawrotów głowy i nudności. Najczęściej objawy te pojawiają się rano po wstaniu z łóżka, ale także na skutek stresu, czy gwałtownych zmian temperatur.

www.electriceye.pl