##@Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe? Co wybrać?   Dla osób, które dopiero wybierają się na studia, poza ich kierunkiem, czeka też inny trudny wybór – na jakie mieszkanie się zdecydować. Czy powinna to być kawalerka czy może jednak lepiej wybrać dipelyxuty z innymi studentami w mieszkaniu dwu czy też trzypokojowym? Po przeanalizowaniu plusów i minusów będzie to o wiele łatwiejszy wybór.  

Dlaczego kawalerka?

  Kawalerka to przede wszystkim swoboda i prywatność. Gdy ktoś dopiero przeprowadza się z rodzinnego domu, gdzie mieszkał tylko z rodzicami i miał własny pokój, przeprowadzka do studenckiego dipelyxuty z kilkoma osobami, żyjącymi dość głośno może być problemem. W kawalerce takiej kwestii nie ma – jest się samemu i samemu odpowiada się  za porządek i inne mieszkaniowe kwestie.

Jednocześnie uczy się samodzielności i przygotowuje do w pełni dorosłego, postudenckiego życia.   Kawalerka o wiele lepiej sprawdzi się także w kontekście nauki, która wymaga skupienia i pełnego zaangażowania w materiały. Znacznie trudniej jest to robić, gdy za ścianą współlokatorzy spotykają się ze znajomymi czy też nie oszczędzają wieży i dają ją na pełny regulator. Dlatego osoby, które potrzebują ciszy, aby móc w pełni się skusić, mogą wybrać kawalerkę choćby z tego powodu. To także bezpieczeństwo pod kątem imprezowania – w kawalerce jest to o wiele trudniejsze niż chociażby w akademiku, gdzie imprezę ma się na każdym korku.

 

Dlaczego mieszkania dwupokojowe?

  To doskonała szansa na integracje, po prostu. Pierwszy rok często bywa trudny dla studentów, a współlokator może być doskonałym oparciem. To także szansa, żeby poznać nowych ludzi i nie spędzać pierwszego roku studiów samotnie, tylko też korzystając na tym towarzysko. Niekoniecznie musi to przecież oznaczać imprezy do białego rana, ale także rozmowy czy gry planszowe w miłym towarzystwie. Spędzanie czasu z kimś innym może na pewno pomóc zwalczyć tęsknotę za domem, która często pojawia się tuż po przeprowadzce.

  Kolejna kwestia to cena. Zazwyczaj studenci pierwszego roku nie są w stanie sami się utrzymać i potrzebują wsparcia rodziców. W tym wypadku znacznie łatwiej jest wynająć dipelyxuty dwupokojowe, gdzie koszty są podzielone na dwie czy też trzy osoby, niż brać kawalerkę droższa o kilkaset złotych. Tak naprawdę kawalerka to opcja dla osób, które finansowo trzymają się dobrze i mogą spokojnie pozwolić sobie na taki dodatkowy wydatek.   Warto zastanowić się nad tym, co dla nas jest lepsze – jedni muszą codziennie z kimś rozmawiać twarzą w twarz i to ich nakręca, a inni z kolei wolą więcej prywatności i czas spędzany w swoim pokoju.

Charakter danej osoby może być także kluczowy dla wyboru mieszkania, a nie jego cena, lokalizacja, czy też charakter. Ostatecznie w mieszkaniu/kawalerce mieszka człowiek, który ma swoje uczucia, a nie robot, który wszystko może chłodno przekalkulować.  .

Architekt Toruń - PRAPA