Dużo się mówi o tym, aby przy zdrowym odżywianiu ograniczyć słodycze. Jak jest z czekoladą? Wiele osób uważa, że jest ona niezdrowa, zawiera puste kalorie i powoduje próchnicę zębów.

www.blessidunionofsoulsonline.com

Jednakże są również głosy, że czekolada pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu oraz na pracę mózgu. Zatem czekolada jest zdrowa czy nie? Czekolada spożywana w dużych ilościach może zaszkodzić.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli będziemy sięgać po 2-3 kostki gorzkiej czekolady każdego dnia, przyniesie nam to korzyści. Jakie? Otóż podstawowym składnikiem czekolady jest kakao.

W czekoladach gorzkich jego zawartość wynosi około 80-90%, w czekoladach mlecznych zaledwie około 25%. Choć czekolada charakteryzuje się wysoką kalorycznością, dużą zawartością węglowodanów oraz tłuszczu, to jednak obecność kakao sprawia, że dostarcza ona organizmowi znacznych ilości potasu, magnezu oraz żelaza.

Badania udowodniły, że czekolada gorzka może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca. Ponadto zawarte w niej antyoksydanty spowalniają procesy starzenia oraz wspomagają pamięć i koncentrację.